Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Šest rychlých s personalistou

Šest rychlých s personalistou
Petr Šimek ze Škoda Auto

Studujte cizí jazyky a využívejte stáží, vzkazují ze Škodovky! 
 

ŠKODA AUTO je největším výrobcem automobilů  v České republice. Provází jej dlouhá historie, která začíná stavbou kola a pokračuje výrobou prestižních a světově známých automobilů. I když je už dnes  ŠKODA součástí nadnárodního koncernu, stále se každému z nás vybaví, že to je to naše české auto. Talent Acquisition Lead Petr Šimek pro nás tedy byl prvním „personalistou“, kterému jsme položili šest záludných otázek.

Nejprve ale představme Petra. Osm let žije v Mladé Boleslavi, kam se přestěhoval z Ostravy. Jak sám říká, je stále pyšným ostravákem a také absolventem VŠB-TU Ostrava. Profesní kariéru ve ŠKODĚ začínal v týmu, který se věnoval závodům v Indii a Rusku, až potom zakusil kouzlo náboru, jemuž je věrný dodnes. Nejprve se stal řadovým náborářem, pak vedl tým starající se o nábor technických pozic do výroby, prodeje či do studentských programů a nyní je na zahraniční stáži ve Volkswagen Group China, kde má na starost studentské programy a digitalizační projekty náboru.

Petře, čím je vaše firma výjimečná? Proč by si vás měl absolvent vybrat?

Naši zaměstnanci mají jedinečné zázemí a mohou pracovat na rozmanitých projektech. Máme vývojové automotive centrum, které je v České republice jedinečné. Naši specialisté tak mohou pracovat s nejmodernějšími technologiemi a už dnes vidí věci, které ostatní spatří na ulicích až za několik let. Vidět mezi prvními to, co se teprve chystá, je rozhodně lákavé! ŠKODA AUTO automobily nejen vyvíjí a vyrábí, ale najdete u nás i velké IT oddělení. Bez našich ajťáků bychom totiž nevyrobili jediné auto. Pro zájemce o práci v IT, kteří v aktuální nabídce pozic nenajdou pro sebe tu pravou, vytvoříme speciální pozici „na míru“. Nové talenty a nadšence ale hledáme jak do technického vývoje a IT, tak do výroby, financí, marketingu a HR.

 

Jaký je ideální absolvent – uchazeč o zaměstnání?

Ideální je kandidát připravený postavit se výzvám, které na něj v prostředí velké firmy čekají, a ten, který se chce učit novým věcem. Ceníme si upřímnosti a vzhledem k mezinárodnímu profilu naší firmy vysoce hodnotíme znalost cizích jazyků. Angličtina je základem, němčina velkou výhodou.

 

 

Co vnímáte jako silné a slabé stránky současných absolventů univerzit?

Silnou stránkou současných absolventů je samostatnost, orientace na výsledky a znalost moderních technologií. Na druhou stranu zejména u absolventů technických oborů narážíme na nedostatečnou znalost cizích jazyků. V tom vidím velký prostor pro zlepšení, a zároveň příležitost získat konkurenční výhodu oproti jiným uchazečům o zaměstnání.

 

 

Mohou studenti sami udělat něco pro lepší vstup na trh práce?

Ideální je vědět, do jakého prostředí vstupujete. K tomu vám poslouží například zkušenost ze stáže, kterou můžete během studia absolvovat. Více a více firem takovou příležitost nabízí a ŠKODA AUTO je samozřejmě mezi nimi. Stáž ve firmě vám pomůže zjistit, čemu byste se v budoucnu rádi věnovali, a zároveň může být bodem do vašeho profesního CV. Mohu vám potvrdit, že zajímavá stáž hraje důležitou roli nejen v životopise uchazeče, ale i po nástupu do zaměstnání. Jako absolvent s praxí budete mít velkou výhodu oproti těm, kteří ze školy nastoupí do práce bez předchozí pracovní zkušenosti. Rychleji se zorientujete a sladíte se s týmem.

 

Na závěr nám dovolte malé odlehčení. Jaký byl největší „bizár“, který jste na pohovoru zažil?

Před pár lety mi jeden čerstvý absolvent řekl, že by si představoval nástup na pozici manažera výroby se služebním vozem. Protože už má rok praxe ze stáže, rád by do půl roku povýšil na šéfa divize a po dalším půl roce by se rád posunul na místo šéfa výroby vozů v Mladé Boleslavi. 

 

Máte pro studenty a absolventy nějaký vzkaz?

Studujte cizí jazyky! Zapište se na kurz, vyrazte do zahraničí na stáž nebo studijní pobyt. Odjezdu do jiné země se nebojte. Je to zkušenost, která vám otevře mnohé dveře nejen v pracovních záležitostech. Znalost jazyků je skill, který vás posune blíž k vašim cílům a společně s dalšími odbornými znalostmi může být klíčem k rozjetí úspěšné kariéry.

 

 

Kariérní stránky ŠKODA AUTO

Vloženo: 11. 4. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9730 - Podnikání a kariéra
zpět na seznam