Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Šest rychlých s personalistou

Šest rychlých s personalistou
Lenka Petrušková z TietoEVRY

Šest rychlých s personalistou: V TietoEVRY si velmi cení aktivních studentů

 

TietoEVRY Czech pod vlajkovou lodí technologického IT giganta TietoEVRY zaměstnává v Ostravě a v Brně více než dva a půl tisíce IT odborníků. Nabízí tak jedinečnou příležitost podílet se na nadnárodních projektech v opravdu multikulturním prostředí. Česká pobočka této nordické firmy pracuje na projektech pro rozmanité zákazníky, například pro finanční instituce, zdravotnická zařízení, městské úřady, telekomunikační nebo dřevozpracující firmy, papírny či energetické společnosti. 

Od roku 2010 pracuje v HR týmu TietoEVRY Czech i Lenka Petrušková. Práci s lidmi, nebo lépe pro lidi, jak sama říká, se věnuje celou svou profesní kariéru. Soustředí se hlavně na oblast vzdělávání a rozvoje zaměstnanců. V tuto chvíli ji však nejvíce zaměstnává práce se studentskou komunitou, navazování aktivní spolupráce s vysokými školami v našem kraji a péče o odborný rozvoj zhruba 120 vysokoškolských studentů. Ti do firmy docházejí na stáž a doplňují si tak své teoretické znalosti o praktickou zkušenost z velké IT firmy. 

 

Čím je vaše firma výjimečná? Proč by si vás měl absolvent vybrat?

Určitě je to severská kultura a její hodnoty, projekty založené na současných technologiích a také pracovní prostředí. Myslím si, že co se týká přátelského a moderního zázemí v naší Ostrava Tieto Towers, nemáme konkurenci. Všichni si tady tykáme, nikdo si na nic nehraje, a přesto všude kolem vidím skutečně profesionální přístup kolegů, z nichž mnohé považuji za své blízké přátele. Naše firma, stejně jako celý IT svět, je svět neomezených možností. Kreativní a inovativní lidé s dobrými nápady mají u nás nejen otevřené dveře, garantujeme jim podporu vedení a možnost věci skutečně měnit a realizovat. Přijde mi skvělé, když víte, že vaše práce tady z Ostravy může mít reálný celosvětový dopad a ovlivníte tak život i za hranicemi svého „světa“. 

 

 

Jaký je ideální absolvent – uchazeč o zaměstnání ve vaší firmě?

Absolvent snů, o kterého máme rozhodně zájem, je ten, který už během svého studia ví, kam odborně směřuje. Ví, co se musí naučit ve škole a přidá si k tomu odpovídající praxi nebo stáž ve firmě. Znalost angličtiny, schopnost pracovat v týmu, ale zároveň umění převzít zodpovědnost za svůj díl práce na projektu, považuji za úplný základ. Stejně jako chuť a odvahu stále se učit nové věci. Flexibilita a jakási nebojácnost měnit zaběhnuté postupy je pak rozhodně příjemný bonus.

 

 

Jaké jsou silné a slabé stránky současných absolventů univerzit?

Stále častěji k nám na pohovor přichází studenti se zkušenostmi z různých profesních brigád a stáží, které se dají považovat za velmi dobrou přípravu do reálného pracovního života. Cením si všech, kteří se nebojí a vyrazí získávat takové zkušenosti mimo ČR stejně jako těch, kteří se svému oboru věnují i ve volném čase. Vzdělávají se sami, účastní se různých rozvojových programů, soutěží a podobně. V kontrastu k tomu pak vidíme mezi absolventy ještě stále mnoho takových, kteří sice školu považují správně za základ života, ale nic navíc k tomu nepřidají. Jsou neaktivní a jen vyčkávají s heslem: Tak tady mě máte. V konkurenci těch dříve zmiňovaných pak mají o mnoho menší šanci získat zajímavou práci na první dobrou.

 

 

Co mohou pro hladší vstup na trh práce udělat sami studenti?

Kromě již vícekrát zmiňované praxe nebo stáže, je rozhodně dobré ve svém okolí sondovat, co vůbec obnáší krok do pracovního života. Sama si dobře vzpomínám, že během posledního ročníku vysoké školy jsem v letním semestru chodila do personální agentury jako konzultantka a o víkendech školila středoškoláky toužící po úspěchu u přijímacích zkoušek. Byla to tehdy cenná zkušenost. Jednak jsem měla v životopise zmínku o praxi, věděla jsem orientačně, jak to chodí a o čem alespoň trochu svět HR může být, a zároveň jsem tušila, co mě na práci bude bavit a co naopak vyhledávat nebudu. Doporučuji všem se hodně ptát. Zjišťovat, co váš vysněný business a obor potřebuje, jaké kandidáty hledá, co by měli umět a snažit se jít tomu naproti.

 

 

Jaký byl největší „bizár“, který jste u pohovoru zažila?

Během stáže v personální agentuře jsem dostala za úkol najít kandidáty na pozici palič a tavič čili těžký průmysl, kde je celkově nedostatek kandidátů. Jeden z mála, který na pohovor skutečně fyzicky dorazil, mě hned ve dveřích odrovnal otázkou, jestli může přivést do Ostravy z Žiliny celou svou rodinu (6 členů) a jestli jim všem postupně taky najdu práci, ubytování atd. To byl rok 2008 a tehdy mě to lehce vykolejilo. Z posledních pohovorů se studenty, kteří se k nám hlásili na stáž, nás svou upřímností solidně překvapil student, který za poslední tři roky vystřídal tři vysoké školy, žádnou nedokončil, s většinou učitelů se na něčem neshodl, stále se hledá, neví, co chce dělat, moc toho neumí, ale věří si, a to hodně. To říkám jeho slovy…

 

 

Máte pro naše čtenáře na závěr nějaký vzkaz?

Pořád hledáme šikovné studenty, kteří mají odvahu zkusit si ověřit své teoretické znalosti v praxi. Chtějí posouvat sebe i IT obor kupředu a jsou ochotni a schopni skloubit školní i pracovní povinnosti formou stáže u nás. Odvážlivce si zveme do assessment centra. Je to pro nás cesta, jak otestovat některé vaše dovednosti a schopnosti, vybrat pomocí několika zajímavých úkolů a zadání ty nejlepší z vás a pak vás přivítat s otevřenou náručí mezi nás IŤáky.

 

 

Bonusová otázka na úplný konec našeho rozhovoru. Jak vás a vaši firmu zasáhl koronavirus?

Naštěstí se u nás nic zásadně nezměnilo. Stále intenzivně pracujeme s lokální studentskou komunitou a nabízíme stáže. Během karantény jsme nezaháleli a s kolegy připravujeme projektově orientovanou soutěž právě pro studenty vysokých škol v našem kraji. Budou si moct vyzkoušet, jaké to je nápad nebo myšlenku přenést na papír a připravit Proof of concept celého projektu. Pod názvem soutěže Rozsviť svět nápadem se bude skrývat mnohé a v odkaze najdou studenti krom možnosti registrace i celkový koncept a o co přesně půjde. Pro studenty účastníky je to především bezva příležitost, jak se naučit něco nového v IT oboru, zviditelnit se na pracovním trhu a samozřejmě si zahrát o zajímavé ceny.

 

TietoEVRY - kariéra

 

Vloženo: 25. 3. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9730 - Podnikání a kariéra
zpět na seznam