Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Šest rychlých s personalistou

Pavla Kopecká z KPMG Czech Republic

Šest rychlých s personalistou: V KPMG platí, že kdo je připraven, není překvapen, zvlášť u pracovních pohovorů

Pavla Kopecká je součástí HR týmu v KPMG od roku 2018. Zaměřuje se na nábor do oddělení Tax & Legal, v minulosti se podílela i na péči o celé toto oddělení a na jeho rozvoji. Aktuálně vede Recruitment tým. Společně s kolegyněmi hledá nové talenty a zároveň organizuje zajímavé akce a soutěže pro studenty. Můžete se s ní setkat během kariérních veletrhů, workshopů pořádaných na ekonomické fakultě nebo třeba u výběrka. Propojte se s Pavlou na LinkedInu, uděláte jí radost.

V KPMG jsou převážně auditoři, daňoví poradci, konzultanti a právníci. V České republice jich pracuje přes tisícovku a kanceláře společnosti najdete mimo pražskou centrálu také v Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. KPMG je součástí celosvětové sítě poradenských společností – díky tomu využívá know-how více než 200 tisíc odborníků ze 155 zemí světa. Již několik let po sobě je držitelem titulu „Top zaměstnavatel“ v kategorii „Poradenství, audit a daně“.

Čím je vaše firma výjimečná? Proč by měl absolvent zamířit k vám?

Výhodou práce v KPMG je jednoznačně možnost pracovat na projektech s přesahem – a to mezioborovým, ale i mezi jednotlivými odděleními. Hodně se tak naučíte. Nováčky zapojíme do práce od prvního dne, studenti u nás mají stejnou zodpovědnost jako absolventi. Po pár letech můžete řídit vlastní tým i zakázky jako manažer nebo se přesunete do managementu jiné firmy. Dáme vám tu nejlepší školu byznysu a financí, podpoříme vás i díky rozsáhlé nabídce školení a odborných certifikací. Zároveň nám záleží i na společenské odpovědnosti a pyšníme se titulem „Odpovědná firma“. Všichni si tu navzájem tykáme a držíme se politiky otevřených dveří. Navíc vás tu čeká úžasná parta chytrých a talentovaných lidí!

Jaký je ideální absolvent – uchazeč o zaměstnání?

Uplatnění u nás najdou všichni šikovní studenti a absolventi. Ideální je, pokud studujete školu ekonomického, technického nebo právnického oboru, nejlépe od třetího ročníku výše. Nejdůležitější ale je vaše motivace, potenciál, a hlavně zájem o obor a chuť se učit. Domluvíte se anglicky a našli jste u nás oddělení, ve kterém by vás to bavilo? Pak nerozumím, proč ještě pořád nemáme váš životopis!

Co vnímáte jako silné a slabé stránky současných absolventů univerzit?

Velmi mě překvapí, když studenti už na bakaláři přesně vědí, čemu se ve své kariéře chtějí věnovat. Já rozhodně ten případ nebyla. :-D Nicméně silná motivace a pracovní zkušenost, ať už oborová nebo ne, je u kandidátů velké plus. Pokud má uchazeč základní pracovní návyky, bude u něj adaptace probíhat snadněji. KPMG nabízí spoustu workshopů, přednášek a má i vlastní online akademii pro soft-skills. Pokud toho studenti využijí a vzdělávají se i nad rámec svého studia, mají velkou výhodu na trhu práce.

Úskalím, se kterým se často setkáváme, je slabší znalost angličtiny nebo nedostatečná flexibilita – například pro práci v auditu požadujeme docházku v týdenních blocích. Jestli si studenti nemohou přizpůsobit rozvrh, nemůžeme se bohužel v danou chvíli domluvit na spolupráci.

Co podle vás mohou dělat sami studenti, aby měli hladší vstup na trh práce?

Zajímejte se o oblast, ve které se chcete realizovat! Kdo je připraven, není překvapen – navštěvujte workshopy, networking akce s lidmi z praxe, založte si LinkedIn a propojte se s nimi už během vašeho studia. Před samotným pohovorem i nástupem do práce si zde vyhledejte vaše budoucí kolegy či nadřízené, může vám to pomoci při icebreakeru. Nebojte se ptát, zvlášť pokud vás něco zajímá a chcete vědět víc. I během onboardingu u nás razíme heslo: žádný dotaz není hloupý. Samozřejmě také platí pořád dokola opakované – pokud můžete, využijte možnosti studia v zahraničí nebo krátkodobé zahraniční stáže, posune vás to dál nejen co se jazyka týče.

Jaký byl největší „bizár“, který jste u pohovoru zažila?

V našem týmu se se zajímavými situacemi během pohovorů setkáváme dnes a denně. V online době není zvláštností kočka pobíhající před monitorem nebo otevřené pivo vedle počítače. Na druhou stranu, jeden náš kolega zvládá vést pohovory i při běžkování.

Dáte našim absolventům nějaký tip, doporučení, které v rozhovoru nezaznělo?

Nebojte se to zkusit! I kdybyste si po pohovoru měli říct – fůů, tak to vážně dělat nechci – je to dobrá zkušenost a opět vám to pomůže více odhalit ideální směr. Pokud si nejste jistí, napište nám a my vám pomůžeme zvolit optimální cestu. Navštěvujte kariérní veletrhy a další akce, které pro vás vaše Kariérní centrum organizuje, může vám to dát víc, než si myslíte. A při pohovoru buďte sami sebou. Každý totiž k sobě do týmu hledá člověka, se kterým si lidsky sedne. Přetvařováním byste jen ztráceli svůj i jejich čas.

Jak to ve vaší firmě vypadá v této „pokoronavirové“ době? Mají u vás absolventi stále šanci?

Na začátku pandemie jsme museli kompletně přehodnotit celou náborovou strategii a proces výběrového řízení. Nyní však už opět jedeme na plné obrátky, pohovory zvládáme online přes MS Teams a nadcházející prohlídky kanceláří a live seznámení s kolegy u kávy přesouváme na dobu, až se situace uklidní a covid nám to dovolí. Pro všechny pořádáme webináře, kde představujeme práci auditorů, daňařů a konzultantů nebo prozrazujeme tipy na pohovor. Máme otevřené pozice pro studenty i absolventy, ovšem židle se nám rychle plní! S přihláškou tedy rozhodně neváhejte! Pokud chcete zjistit, jaké pozice momentálně nabízíme, navštivte náš web www.vyrostlijsme.cz.

Vloženo: 5. 4. 2021
Kategorie:  Aktuality