Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 13. 3. 2021!

V Protolabu vznikl unikát - první 3D koloběžka na světě

V Protolabu vznikl unikát - první 3D koloběžka na světě
Centrum podpory inovací VŠB-TUO se může pyšnit dalším skvělým vynálezem. V centru Protolab byla vytvořena první tištěná koloběžka na světě.

Nízká váha a úspora materiálu

Oproti konkurenci, kde se koloběžky vyrábějí tradiční metodou, tento prototyp váží pouhé 3,2 kilogramu. Je tedy až o čtvrtinu lehčí a sestává ze čtyř svařených dílů. Tvůrci odhadují, že celkové náklady na vývoj a výrobu dosahují několika stovek tisíc korun.

„Vedle úspory materiálu, které jsme docílili tím, že součástky jsou odlehčené a duté, jsme kladli největší důraz na atraktivní design koloběžky a její výrazný sportovní vzhled,“ říká Marek Pagáč, vedoucí týmu Protolab. Na vývoji mj. spolupracovali s firmou Renishaw.

Proč se rozhodli právě pro koloběžku, vysvětluje mentor týmu, Petr Štefek: „Chtěli jsme jít cestou něčeho, co dosud nebylo realizováno.“

„Navíc koloběžky v současné době zažívají obrození, spousta lidí na nich jezdí, což nám také připadalo přitažlivé,“ dodává Marek Pagáč.

Koloběžka druhé generace

Už nyní se pracuje na vývoji koloběžky druhé generace, tentokrát je kladen ještě větší důraz na atraktivní design. Předpokládané vyhotovení je stanoveno na srpen a v říjnu ji pak plánují představit na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Sériový model pro běžné zákazníky

Do budoucna vidí vývojáři potenciál v sériové výrobě. Koloběžku je možné upravit podle potřeb každého zákazníka, lze např. propočítat rozměry a pevnost konstrukce tak, aby přesně seděla váze klienta. Vše ale záleží, jak dopadne výroba koloběžky druhé generace a především na vývoji 3D tiskáren. Nemalé náklady totiž spočívají ve svařování dílů, je ale možné, že technologický pokrok přinese možnost tisknout koloběžku pouze z jednoho dílu.

 

Vloženo: 13. 3. 2019
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9700 - Centrum podpory inovací
zpět na seznam